Haber

Pazartesi gününe dikkat! AFAD İl Bazında ‘Sarı’ ve ‘Turuncu’ Kod Vererek Uyardı

AFAD ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Pazartesi günü 31 ili kapsayan soğuk ve yağışlı hava konusunda uyarılarda bulundu. Açıklamada, 15 ile turuncu, 16 ile de sarı kod verilerek, vatandaşlara ‘sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu, çatı uçması, ağaç/direk çökmesi, soba/baca zehirlenmesi, buzlanma ve su baskını’ konularında bilgi verildi. don olayları ve ulaşım kesintileri. ‘Bu gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmanızı önemle hatırlatırız.’ Söylendi.

Geçtiğimiz kurak bahar mevsiminin ardından son günlerde ülke genelinde şiddetli yağışlar ve fırtınalar görülmeye başlandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ve AFAD’dan yarın etkili olması beklenen yağışla ilgili arka arkaya uyarılar geldi.

İç Anadolu’nun yaylaları, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerindeki yaylalar, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Bursa ve Bilecik’in yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağış; Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda kuvvetli, yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

Turuncu ve sarı kod verilen illerin sıralaması şöyle:

? Adıyaman, Batman, Bingöl, Bolu, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Hakkari, Karabük, Kastamonu, Sakarya, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak ve Zonguldak.

?Ağrı, Ardahan, Bartın, Bilecik, Bitlis, Bursa, Elazığ, Erzurum, Kars, Kocaeli, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Siirt ve Yalova.

Hava sıcaklıklarının yarın 2 ila 10 derece kadar düşmesi beklenirken, hafta sonunda yeniden yükselerek mevsim normallerine ulaşması bekleniyor.

AFAD’dan yapılan açıklamada, 31 il için sarı ve turuncu kod verildiği vurgulanarak, ‘Uyarı yapılan illerimizde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgi verildi. ?Sarı ve turuncu meteorolojik uyarıların yapıldığı illerde ekiplerimiz alarma geçti; Alınan raporlara anında yanıt verilmektedir. Sel, su baskını, yıldırım, toprak kayması, yerel dolu, çatı uçması, ağaç/direk düşmesi, soba/baca zehirlenmesi, buzlanma ve donma, ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlarımıza dikkatli olmalarını önemle hatırlatırız.’ Bir uyarı yapıldı.

kigi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu