Haber

Kosova’nın Ukrayna’dan bağımsızlığının tanınması için kampanya

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Ukrayna Milletvekili Oleksiy Goncharenko, Ukrayna’nın Kosova’nın bağımsızlığını tanıması için imza kampanyası başlattı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Ukrayna milletvekili Oleksiy Goncharenko, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’den Kosova’nın bağımsızlığının tanınması konusunu değerlendirmesini istedi. Kosova’nın bağımsızlığının ABD’nin de aralarında bulunduğu güçlü devletler tarafından tanındığını hatırlatan Goncharenko, uluslararası mahkemelerin de Kosova’nın bağımsızlık ilanının uluslararası hukuka aykırı olmadığına karar verdiğini vurguladı. Goncharenko, “Rusya, Kosova’nın bağımsızlığını tanımıyor, Sırp toprağı olarak görüyor. Kremlin propagandacıları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta attığı adımın bir benzerinin Balkanlar’da da atılması gerektiğini savunuyor” dedi.

Rusya’nın ulusal çıkarlarını bahane ederek Sırbistan’a savaş açmaya çalıştığının altını çizen Goncharenko, “Kosova’nın şu an bağımsızlığını tanıması, Ukrayna’nın bu ülkenin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdiği desteğin bir göstergesi olacaktır. Batı dünyası, Ukrayna, Batı dünyası gibi adalet ve barışın olmasını sağlayacaktır.” Haktan yana olduğunu gösterecektir” dedi.

Kosova’nın Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını kınadığını hatırlatan Goncharenko, kampanyada 25 bin imza toplanması halinde Zelenskiy’in bu talebe yanıt vermek zorunda kalacağını sözlerine ekledi. – PRİŞTİNE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu