Haber

İsrail, BM Genel Sekreteri’ni ahlaki açıdan suçladı

İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, “Gazze çocuklar için mezarlığa dönüştü” değerlendirmesinde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’i “ahlaki pusulasını kaybetmekle” suçladı.

Erdan, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Guterres’in BM Genel Merkezi’nde Gazze’deki son duruma ilişkin düzenlediği basın toplantısını değerlendirdi.

Erdan, “Hamas’ın İsrail’in güneyinde çocukları katletmesinin üzerinden 30 günden fazla zaman geçti. Ancak Sayın Guterres, İsrail’in güneyindeki çocuk mezarlarıyla ilgili hiçbir şey söylemediniz. Ahlaki pusulanızı kaybettiniz. BM genel sekreterliği misyonunda bir dakika daha kalmanız mümkün değil.” ” dedi.

İsrail Daimi Temsilcisi, “savaş hataları yapan bir terör örgütü ile maddelere saygı duyan demokratik bir ülke arasında yanlış ve ahlaka aykırı bir karşılaştırma yapan herhangi bir BM temsilcisinin ahlaki açıdan yozlaşmış olduğunu” savundu.

Guterres dün düzenlediği basın toplantısında, “Her gün kız ve erkek çocukların öldürüldüğü ve yaralandığı Gazze, çocuk mezarlığına dönüştü.” dedi.

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Erdan, 24 Ekim’de Guterres’in BM başkanlığına uygun olmadığını savundu ve Genel Sekreter’in derhal istifası çağrısında bulundu.

“BM ve bölgemizde konumlanan BM yetkilileriyle ilişkilerimizi gözden geçireceğiz” diyen Erdan, Guterres’in açıklamalarını “teröre destek” olarak nitelendirdi.

hizanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu